Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupě křečka a doprava domů

20. 5. 2013

 

Jak si opatřit křečka

Existuje několik možností: můžeme ho koupit v obchodě se zvířaty nebo od chovatele.

Návštěva v obchodě se zvířaty

Nejčastěji se křeček kupuje ve zverimexu. Najdeme tam různé druhy. Křeček zlatý, křečík džungarský (tento druh křečíka je velni oblíbený), křečík Campbellúv nebo třeba křečík Robowského. Správná doba pro nákup křečků je pozdní odpoledne. V případě, že křečci nejsou vzhůru, požádejte majitele, aby je probudil a vy si tak mohli prohlédnout jejich pohyb, atd...

Nákup na inzerát

Nového společníka si můžete opatřit i prostřednictvím oznamovatele v novinách a nezřídka můžete získat starší zvíře, přivyklé na klec. Pokud nechcete vyloženě mladého křečka, můžete u vás už vysloužilému křečkovi zajistit klidny a příjemný konec života.

Od chovatele

Tady zpravidla máte možnost získat živé a už částečně ochočené mladé zvíře. Amatérští chovatelé mají často různé druhy a plemena křečků, někteří také inzerují, ovšem hlavně v odbornějších časopisech.

Posouzení zdravotního stavu

Přirozeně je velké riziko vybírat si z pestré nabídky v obchodě se zvířaty libovolného křečka. Většinou nám padne do oka zajímavá barva nebo pohyblivost některého jedince. Pokud máte dost času na pozorování, můžete rozpoznat nemocné zvíře, které by vám mnoho radosti neudělalo.

Zdravý křeček má oči zcela otevřené a lesklé, srst kolem nich je čistá a suchá. POZOR: Potíže s očima mohou později vést k oslepnutí zvířete, (což je normální až u velmi starých jedinců).

Na nose nesmí být žádné výměšky. Pokud je poškozen vnitřek boltce může jít o těžko infekci, která pak postihuje sluch zvířete. 

Zadeček křečka musí být čistý a suchý. Vlhká nebo znečištěná srst je známkou onemocnění!

Srst musí být hladá, lesklá a bez lysin. Křeček, který se celé minuty drbe, má pravděpodobně kožní cizopasníky nebo plísně.

Podle způsobu pohybu můžete také bezpečně poznat zdravotní stav křečka.

Apatie - znamení težké nemoci

Pokud bdělého křečka kterého neznáte, můžete bez toho, že by se bránil převrátit na záda a on tak zůstane, rozhodně ho nekupujte. Pokud však projevuje usilovný zájem o vaše prsty a očichává je ,jde zřejmě o přítulné a snadno ochočitelné zvíře.